SHBA vendos sanksione të reja mbi industrinë e çelikut të Iranit

Reportedshtë raportuar se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja ndaj një prodhuesi kinez të elektrodave të grafitit dhe një numri të njësive iraniane të përfshira në prodhimin dhe shitjet e çelikut në Iran.

Kompania kineze e prekur është Kaifeng Pingmei New Carbon Material Technology Co., Ltd. Kompania u sanksionua sepse dorëzoi "një total prej mijëra tonë porosi" tek kompanitë iraniane të çelikut midis dhjetorit 2019 dhe qershorit 2020.

Kompanitë e prekura iraniane përfshijnë Kompleksin e Çelikut Pasargad, i cili prodhon 1.5 milion tonë billet në vit, dhe Kompaninë Kompleksin Çelik të Gilan, e cila ka një kapacitet të nxehtë prej 2.5 milion tonë dhe një kapacitet të ftohtë prej 500,000 ton.

Kompanitë e prekura përfshijnë gjithashtu Minierat e Lindjes së Mesme dhe Kompaninë e Zhvillimit të Industrive Minerale, Sirjan Iranian Steel, Zarand Iranian Steel Company, Khazar Steel Co, Vian Steel Complex, South Rouhina Steel Complex, Yazd Industrial Constructional Steel Rolling Mill, West Alborz Steel Complex, Esfarayen Industrial Kompleksi, Kompleksi i Industrisë së Çelikut Bonab, Sirjan Iranian Steel dhe Zarand Iranian Company Company.

Sekretari i Thesarit i SHBA Steven Mnuchin tha: “Administrata Trump vazhdon të punojë për të bllokuar rrjedhën e të ardhurave në regjimin iranian, sepse regjimi ende po financon organizatat terroriste, duke mbështetur regjime shtypëse dhe duke kërkuar të marrë armë të shkatërrimit në masë. "

04 Detajet e mbështjelljes së çelikut tain 不锈钢 卷 细节


Koha e postimit: Jan-07-2021